Главная / Україна / Як змінився стан організму школярів після щоденного вживання молока. Експеримент ТСН.Тижня

Як змінився стан організму школярів після щоденного вживання молока. Експеримент ТСН.Тижня

Як змінився стан організму школярів після щоденного вживання молока. Експеримент ТСН.Тижня

У більшості дітей покращилися показники.

Педіатри давно вже б'ють тривогу — майже 90% українських дітей закінчують школу з тими чи іншими хворобами. Підозрюють, що причина цього, поміж іншого, — гострий дефіцит вітамінів та мікроелементів, найперше – кальцію. А це — брак молока в школах.

Програма ТСН.Тиждень провела унікальний експеримент. Ще на початку грудня взялися за титанічну справу, щоби запозичити фінський і європейський досвід загалом і запровадити хоча б в одній українській школі в одному класі склянку молока щодня.

З допомогою благодійника встановили у львівській школі диво техніки – молокомат. Бо ретельні аналізи засвідчили, що кальцію в кістах дітей критично не вистачає. Після розповіді про Львів долучитися до експерименту захотіли і в Томашполі на Вінниччині.

Два місяці пили свіже молоко учні у Львові. І ось — проміжний фінал. Результату чекають зараз і депутати міської ради, бо саме він стане сигналом, чи виділяти гроші на молочну програму в міському бюджеті.

Протягом двох місяців школярка Юстина із Львова була на посиленій кальцієвмісній дієті. Окрім молока в школі, мама годувала її сиром щодня. Тож яким буде результат? Чи зміцніли кістки дитини? Результати на спеціальному апараті засвідчили, що це допомогло підвищити мінеральну щільність кістки на 5%. З усіх дітей у класі, який брав участь в експерименті, майже в половини показники щільності кісток лише за два місяці вживання молока щодня підвищилися, ще у 40% — лишилися на тому ж рівні. І хоча формально показник лишився тим самим, враховуючи стрибок у зрості хлопців, видно, що кальцій в організмі не падає. Лише в однієї дівчинки і без того низький показник впав. Це може бути ознакою того, що організм просто не засвоює кальцій, і тут вже треба допомога медикаментів.

Новини по темі:  В Україні оголосили штормове попередження

ВідеоФінал молочного експерименту: чи вдалося ТСН.Тижню запровадити у школах "склянку молока на день"

У межах унікального проекту ТСН.Тиждень два місяці перевіряв вплив молока на дитячий організм. Аналізи засвідчили: кальцію в кістках дітей критично не вистачає. На Вінниччині та у Львові вдалося знайти громади, які зголосилися самостійно впровадити молоко в школах. Готові лабораторні аналізи після двох місяців експерименту вразили навіть депутатів міськради, які вирішили – виділяти гроші на молочну програму в міському бюджеті чи ні.

Як змінився стан організму школярів після щоденного вживання молока. Експеримент ТСН.Тижня

Готові й лабораторні аналізи. Порівнюємо результат кожної дитини з попереднім. У 90% дітей, за винятком тієї самої дівчинки, результати поліпшилися. У 70% — одразу за двома пунктами. Що найцікавіше, найбільше зростання — якраз у тих, в кого не було відхилення від норми або незначне. Так, у цієї дитини вітамін Д3 виріс із позначки 40 нанограм на мілілітр до більше як 50. В інших, в кого вітамін Д3 був нижче 30 нанограм, що означає ризик недостанього вживання, показники виросли лише на 1, 2, 3 нанограми. Дрібниця, але все одно — шлях уперед.

«Проект є дуже цікавим, управління освіти буде підтримувати цей проект», — зазначила начальник управління освіти Львівської міської ради Зоряна Довгань.

На наступний рік на молочну програму, хоча б для молодших класів, спробують віднайти окремі гроші. Оскільки цьогоріч бюджет сформований, спробують включити молоко до вже затвердженого меню.

«Місто буде надавати дітям у межах їхнього безкоштовного харчування молоко і молочні продукти. Ми будемо спілкуватися із надавачами послуг у школах і збагачувати раціон діток у школах молоком», — сказала депутатка Львівської міськради Уляна Пак.

Більше подробиць дивіться в сюжеті Галини Сергєєвої.

Новини по темі:  Садовий назвав львів'ян обманутими через ситуацію зі сміттям