Домой / Україна / Закриття лікарень і переплата медикам: українці в глибинці бояться нової реформи

Закриття лікарень і переплата медикам: українці в глибинці бояться нової реформи

Закриття лікарень і переплата медикам: українці в глибинці бояться нової реформи

Селяни повірять у зміни, якщо до них приїде хоча б один сімейний лікар.

Найпоширенішими міфами про медичну реформу є закриття лікарень, подвійна сплата за медпослуги та села без лікарів. На периферії медичні заклади і без того існують на межі зникнення, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Жителі села Мелені вже намагалися відстояти свою лікарню, але марно – її перетворили на амбулаторію. В денному стаціонарі нині аншлаг із пацієнтів. У закладі скоротили персонал і закрили частину приміщень, тож чергових змін селяни бояться, як чорт ладану. «Якщо у нас село маленьке – це не значить, що нас треба поховати», — нарікають вони. Якби хтось із них хотів потрапити на прийом до сімейного лікаря, це не вийшло б – його функції де-факто виконують медсестри. «Неможливо знайти сімейного лікаря, який би захотів тут прцювати», — кажуть вони.

ВідеоУ пошуках сімейного лікаря: як медична реформа вплине на українське село

Що може змінити реформа для цього села і сотень інших? Виплата за кожного пацієнта на первинній ланці буде 370 гривень. Якщо помножити їх на 1800 людей, що тут обслуговуються – виходить, що в сільську амбулаторію прийде понад 600 тисяч гривень, із яких близько 15 тисяч на місяць можуть стати зарплатнею сімейного лікаря. Але виплати можливі за умов наявності електронного реєстру, а в селі не те що інтернету немає – дисковий телефон час до часу барахлить. А до районної лікарні з діагностичною апаратурою – півсотні кілометром автобусом по розбитих сільських дорогах.

В опорній лікарні вже зараз закінчується ремонт операційного блоку і поліклініки, що не оновлювалися півстоліття. Там хочуть приймати якомога більше пацієнтів із району і конкурувати за гроші, які підуть за пацієнтом. Конкуренція – єдине, що може змусити лікарів працювати по-новому. І навіть подбати про доставку пацієнтів із віддалених сіл, куди наразі навіть швидка їде майже годину.

Новини по темі:  Вбивство депутата-укропівця в Черкасах: дві версії розстрілу політика

Як повідомлялося, 19 жовтня Верховна Рада дала старт медреформі, остаточно ухваливши закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» (№6327). Також було прийнято за основу законопроект щодо необхідних змін до держбюджету (№6604) і президентський законопроект «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості (№7117). Коментуючи останній законопроект, президент Петро Порошенко заявив: «Він відкриває можливості для забезпечення доступної та якісної первинної медичної допомоги для сільських жителів. Заклади охорони здоров’я та їхні відділення будуть укомплектовані необхідним обладнанням і набором ліків. Сільські лікарі отримають стимулюючу оплату праці і гідні умови для життя. На допомогу жителям села прийде телемедицина, консультування найкращих фахівців. Цей закон вже має фінансовий ресурс. Державний бюджет України на 2017 рік вже передбачає виділення 4 млрд грн на оновлення сільської медицини». 

Кореспондент ТСН Ірина Маркевич