Домой / Україна / В окупованому Криму лишилося тільки 28 класів, де навчають українською мовою – звіт правозахисників

В окупованому Криму лишилося тільки 28 класів, де навчають українською мовою – звіт правозахисників

В окупованому Криму лишилося тільки 28 класів, де навчають українською мовою – звіт правозахисників

Кримська правозахисна група представила сумні дані щодо доступу українців до освіти рідною мовою на окупованому півострові.

На сайті Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської оприлюднили результати моніторингу з питань доступу до освіти українською мовою в окупованому Криму, який провела Кримська правозахисна група.

Крім того, зазначають, що звіт передали до Міжнародного суду ООН, йдеться в повідомленні на сайті.

“Факти, зібрані Кримською правозахисною групою про дискримінацію українців у доступі до освіти українською мовою, були передані до Міжнародного суду ООН як частина доказової бази “Україна проти Росії” про порушення Росією Міжнародної конвенції щодо ліквідації усіх форм расової дискримінації в АР Крим”, — йдеться в заяві.

Зазначимо, що в результатах моніторингу вказано, що за інформацією “Міністерства освіти” Криму, від 2013 року у 36 разів зменшилася чисельність учнів, чиє навчання здійснюють українською мовою.

“2013 року в Автономній Республіці Крим 13 589 осіб отримували освіту українською мовою, тоді як 2016 року число таких учнів зменшилося до 371. Відповідно чисельність класів з українською мовою навчання за два роки скоротилося у 31 раз”, — йдеться у звіті.

“2013 року 7 шкіл Криму здійснювали повний цикл навчання українською мовою, 15 шкіл — кримськотатарською мовою, окрім того, діяло кілька шкіл із навчанням обома мовами”, — також сказано у звіті.

Крім того,  згідно з листом від так званого “міністра освіти” Криму за підписом Н. Гончарової, 2016 року в окупованому Криму залишилося лише 28 класів, де, з 188 517 учнів Криму (без врахування Севастополя) освіту українською мовою отримувала 371 дитина. Це 0,2% від загальної чисельності учнів у Криму у 2016 році.

Водночас відповідно до даних Міністерства статистики РФ 2014 року українці складали 15,08% населення Криму або 344515 осіб і були другою за чисельністю національністю після росіян. За результатами проведеного Росією перепису населення, 18 706 дітей шкільного віку ідентифікують себе як українці і 29140 — як кримські татари.

Новини по темі:  До вишів на держзамовлення зарахували майже 61 тисячу студентів – Гриневич

“Навіть зменшені показники перепису не спростовують того твердження, що однієї школи чи 28 класів на весь Крим катастрофічно недостатньо для задоволення потреби у навчанні рідною мовою 4 тисяч дітей, котрі є носіями української мови”, — наголошено у висновку звіту.

Нагадаємо, 19 квітня Міжнародний суд ООН погодився запровадити запобіжні заходів проти РФ для захисту національних меншин в Криму за позовом України. З повним текстом наказу суду ООН можна ознайомитися за цим посиланням.

ПАРЄ підписала звернення до РФ з вимогою відновити Меджліс на території Криму

Підписи під неформальним документом залишили 45 осіб – це небагато, лише сьома частина парламенту. Члени ПАРЄ також зазначили, що Росія має припинити переслідування української мови в Криму. Повністю відновити співпрацю із Москвою у Страсбурзі погодяться лише після звільнення Криму та виконання Мінських угод, йдеться у декларації.