Главная / Політика / «Газпром» втратив імідж надійного партнера: Порошенко закликав ЄС відмовитися від «Північного потоку-2»

«Газпром» втратив імідж надійного партнера: Порошенко закликав ЄС відмовитися від «Північного потоку-2»

"Газпром" втратив імідж надійного партнера: Порошенко закликав ЄС відмовитися від "Північного потоку-2"

Президент наголосив, що Кремль збирається і надалі використовувати питання газопостачання до Європи як засіб геополітичної боротьби.

Президент України Петро Порошенко закликав Європейську комісію та країни-члени Євросоюзу відмовитися від будівництва «Північного потоку-2» під час перемовин із віце-президентом ЄК – високим представником ЄС із закордонних справ та безпекової політики Федерікою Могеріні.

Про це він розповів журналістам під час брифінгу за результатами зустрічі, повідомили у прес-службі глави держави.

«Ми не могли оминути нашою увагою необхідність посилення співпраці у питаннях енергетичної безпеки України та ЄС, особливо у зв’язку із останніми цинічними діями російського «Газпрому». Ми маємо зробити надзвичайно важливі висновки з цієї газової кризи. Росія є ненадійним постачальником, і лише об’єднані дії України і ЄС зможуть забезпечити енергетичну безпеку як України, так і Європейського Союзу. Враховуючи це, Україна ще раз звернулася до Європейської Комісії, держав-членів ЄС відмовитися від намірів будівництва «Північного потоку-2″ як проекту, що загрожує енергетичній безпеці як України, так і ЄС», — заявив Порошенко.

За його словами, під час найближчого Саміту планується обговорення секторальних напрямків співпраці і можливість приєднання України і до цифрового, і до енергетичного союзів, й інші форми співпраці, «за якими уже за розпорядженням президента Єврокомісії розпочалася відповідна робота».

«Ми маємо зробити важливі висновки. По-перше, «Газпром» остаточно втратив імідж надійного партнера в енергетичній сфері для Європейського Союзу і для України. По-друге, «Газпром», а якщо точніше — Кремль, чітко засвідчив намір використовувати і в майбутньому питання газопостачання до Європи як засіб геополітичної боротьби, свідомо нехтуючи і контрактними зобов’язаннями, і правосуддям», — наголосив український президент.

ВідеоРозірванням договору з "Нафтогазом" Москва довела, що здатна грати проти себе

"Газпром" заявив, що збирається розірвати контракт із "Нафтогазом" на постачання та транзит газу. Всі зайві витрати в "Нафтогазі" збираються ретельно перелічити і виставити рахунок Москві. Поки що продавати свій газ Росії ніде.

Новини по темі:  Парасюк під Радою дав копняка Гелетею

"Газпром" втратив імідж надійного партнера: Порошенко закликав ЄС відмовитися від "Північного потоку-2"

Своєю чергою Могеріні також повідомила, що під час зустрічі з Порошенком обговорювалося нещодавнє рішення «Газпрому» про призупинення постачання газу, за який вже було заплачено.

«Газпром» повинен поважати свої контрактні зобов’язання. Європейська Комісія вже вступила в перемовини через віце-президента Шефчовича. Ми готові сприяти тристороннім перемовинам, щоб знайти позитивне рішення», — резюмувала вона.

Нагадаємо, 31 травня 2017 року у Стокгольмі винесли проміжне рішення щодо газової суперечки між українською і російською компаніями. 7 листопада 2017 року «Газпром» подав до Апеляційного суду округу Свеа (Швеція) заяву про оскарження цього рішення та його часткове скасування.

В кінці грудня було винесено остаточне рішення. Стокгольмський арбітраж ухвалив рішення щодо інших зустрічних позовів «Нафтогазу» і «Газпрому» щодо закупівлі Україною газу в Росії. Зокрема, арбітраж скасував умову «бери або плати» на суму 56 млрд доларів за 2012-2017 роки, а також знизив вартість російського газу для України на 27,4% — з 485 доларів за тисячу кубометрів до 352 доларів, до ринкової.

Обов'язкові річні обсяги закупівлі газу «Нафтогазом» у «Газпрому» знижені в десять разів – з 52 млрд кубометрів до 5 млрд кубометрів. Одночасно «Газпром» зазначає, що «Нафтогаз» повинен виплатити Росії 2 млрд доларів.

Російський «Газпром» відмовився постачати газ Україні від 1 березня та повернув проплачені кошти. Відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу, Україна повинна купувати щорічно в РФ (до 2019-го, коли закінчиться дія контракту) 4 млрд кубометрів газу (раніше було 50 млрд кубометрів). Якщо «Нафтогаз» не купує газ, то автоматично застосовується формула «бери або плати» — тобто Київ повинен заплатити навіть за ті обсяги, які не купував. Тому «Нафтогаз» і чекав остаточного рішення арбітражу, яке було озвучене 28 лютого, аби почати обов'язкові закупівлі.

Новини по темі:  Назначение нового главы МИД Германии ударит по Порошенко – нардеп

У «Нафтогазі» зазначили, що відмова «Газпрому» постачати газ автоматично означає, що протягом 2018 року до України не буде застосовуватися формула «бери або плати». Згодом «Газпром» заявив, що не лише розриває з Україною всі контракти на постачання газу, а також і на його транзит територією України до Європи. Потім «Газпром» заявив, що не буде припиняти транзит газу через Україну «просто зараз».