Главная / Політика / Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

Суддя достроково припинив допит президента через те, що адвокати засипали його запитаннями, які не стосувалися розгляду кримінальної справи.

21 лютого президента Петра Порошенка допитували як свідка у справі про державну зраду Віктора Януковича через відеозв'язок.

Справу розглядає Оболонський районний суд Києва. Допит розпочався близько 14-ї години дня. Порошенко свідчив з приміщення Адміністрації президента. Це він пояснив тим, що має дипломатичний імунітет.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

Допит мав тривати орієнтовно до 15:30, але судді довелося припинити його, оскільки більшість запитань сторони захисту не стосувалися кримінальної справи, яку розглядає суд. 

Адвокати захисту не реагували на численні зауваження судді, заявляючи, що суд навмисно не дає їм ставити запитання.

ВідеоВизнання агресора: Порошенко підписав Закон про деокупацію Донбасу

Верховна Рада ухвалила закон місяць тому, і от президент поставив під документом свій підпис. Відтепер на законодавчому рівні визнано, що Росія є країною-агресором, і що саме на ній лежить моральна та матеріальна відповідальність за анексію Криму та окупацію Донбасу.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

Запитання, проти яких заперечували прокурори і які відхиляв суддя, стосувалися тлумачення Конституції і законів України, зокрема щодо підстав для припинення повноважень президента, як довго президент має бути відсутнім в країні, щоб це можна було назвати самоусуненням тощо.

Суддя відхилив близько десяти запитань сторони захисту, після чого Порошенко все ж таки взяв слово і прокоментував їх так: 

«Я наголошую, що правом тлумачення законів володіє не президент, не захист і не прокурор, а лише Конституційний суд. Якщо ви вважаєте, що ваші права порушені, зверніться як громадяни, і новий Конституційний суд розгляне ваше звернення. Чи народні депутати можуть звернутися. Це не є компетенція президента. Я зі свого боку не буду порушувати закон і тлумачити, бо це не входить до повноважень президидента».

Втім від початку допиту президент зміг відповісти на декілька запитань адвокатів захисту Януковича.

ТСН.ua зібрав головні тези допиту Петра Порошенка.

— На момент подій я був знайомий з Віктором Януковичем. У мене були різні стосунки з Януковичем. 

— 27 лютого 2014 року у кабінеті голови Верховної Ради Олександра Турчинова я виступив з пропозицією негайно видати мені доручення провести переговори з депутатами Верховної Ради Криму для того, щоб зупинити руйнівні процеси, які почалися зі спроби оголошення незаконного референдуму.

— Отримавши доручення, я одразу вирушив до Криму. Отримавши інформацію, що Сімферополь вже блокований військами і людьми в цивільному і що для мене будуть труднощі з тим, щоб потрапити до Сімферополя, я прийняв рішення, що поїздка має відбутися. Прибувши до Сімферополя, я побачив блокований аеропорт.

— Мене намагалися зупинити, зав'язалася сутичка. Я прорвався через очеплення. І коли увійшов в зону до камер і журналістів, ці невідомі побоялися вийти за мною.

Новини по темі:  Кабмін розірвав "древню" військову угоду з Росією

— Я зробив заяву, зміст якої полягав в тому, що Крим є українським, що ми маємо зробити все для того, щоб не допустити провокацій. Що ми готові створити робочу групу з депутатів Верховної Ради України і парламенту Криму, щоб вирішити всі питання, які можуть стояти на порядку денному. З цією метою я зідзвонився з головою кримського парламенту Константиновим і домовився про зустріч.

ВідеоПорошенко зі спецпредставником США Куртом Волкером обговорили введення миротворців

Миротворці на Донбасі — про це напередодні йшлося на зустрічі президента Порошенка зі спецпредставником США Куртом Волкером. До Києва він прилетів напередодні запланованої зустрічі з помічником президента Росії Сурковим. Під час перемовин пріоритетом визнали стале припинення вогню, виведення з України російських окупаційних військ.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

— Тих осіб, які мене зустрічали, я попросив привезти мене до Верховної ради Криму. Попри всі перешкоди, ми змогли дістатися на відстань 300-400 метрів до площі, де розташована Рада. Далі машина не могла проїхати. Я вийшов з машини і пішки пішов до Верховної ради. Переконався, що Рада була зачинена, оточена так званими зеленими чоловічками, військовими регулярних сил РФ та особами в камуфляжі, які називали себе кримською самообороною, але координувалися офіцерами РФ.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

— Коли журналісти почали знімати мене біля пустої Верховної ради Криму, була віддана команда, щоб мене заблокувати, оточити і застосувати засоби фізичного впливу. Тоді я направився іншою вулицею до своєї машини. Я був оточений десятками чи сотнями людей, частина з них була провокатароми, які намагалися тиснути, погрожувати. Але частина стала на мій захист. Я вважаю, що була загроза моєму життю. І я дякую тим людям, які мене захистили. Також там було декілька міліціонерів, які намагалися чесно виконувати свої обовязки. Пройшовши десь з кілометр, побачив на стоянці таксі. Я сів і поїхав за адресою, де було заплановано зустріч з головою Верховної ради Криму.

— Зі слів працівників аеропорту я знав, що у повітряному просторі перебувають літаки без упізнавальних знаків, які перекидають сили. Про це повідомили вночі, коли я повернувся до аеропорту.

— Очевидно, що відбувалися добре скоординовані заходи на Сході України — в Донецьку, Луганську, Харкові, Запоріжжі, Дніпропетровську, Одесі, які тривали не тільки у березні, а й у квітні й травні.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

— Під час мого перебування в Луганську в квітні 2014 року, коли я прибув до заблокованого Луганського аеропорту, у мене була запланована зустріч з викладачами та професорами національного університету, який розташований поблизу заблокованої будівлі СБУ. Були перешкоди. Було вимкнуто світло, молодики намагалися перевати зустріч.

Новини по темі:  Ровенские и Житомирские депутаты провели межрегиональный форум - СМИ

— У мене був намір відвідати кордон України, зокрема Ізварине. Моя машина за повідомленням помічника була обстріляна. Під час зустрічей з мешканцями в Ізвариному були провокації з боку людей, які перетнули кордон з російського боку. Я вдячний мешканцям Ізвариного. Жінка, яка спробувала зупинити провокаторів, я вимушений був вступитися за неї і попросив правоохоронців притягнути до відповідальності тих, хто намагався причинити шкоду.

— Ми внаслідок скоординованих дій зберегли цілісніть України, не дали сепаратистському проросійському шабашу розпалити полум'я в Харкові. На жаль, була трагедія в Одесі. 

— Я переконаний, що жодного оголошення референдуму в Криму не відбувалося. Ці маніпуляції з датами — спочатку 25 травня, потім 16 березня — свідчили про поспіх та незаконність дій РФ.

— Координація цих кроків разом з рішенням президента Росії Володимира Путіна щодо застосувння ЗС РФ за межами Росії, звернення до Ради Федерації РФ щодо отримання згоди російського парламенту на використання збройних сил і дуже поспішне рішення, яке прийняла російська Рада федерацій, свідчить про добре скоординовані дії парламенту Росії, президента Росії, а також військовослужбовців і найманців, які перебували в Криму з метою забезпечення незаконної анексії. Хочу наголосити, що жертви серед кримських татар та українських віськовослужбовців підтверджують цю незаконність.

ВідеоСША сподіваються запобігти розпалюванню конфлікту на Донбасі, надавши Україні "Джавеліни"

Сполучені Штати почали підготовку до надання Україні протитанкових ракетних комплексів "Джавелін". Про це в інтерв'ю "Радіо свобода" розповів спецпредставник США у справах України Курт Волкер. За його словами, американці та українці працюють разом, аби транспортувати комплекси та залучити їх до роботи в українській армії.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

— З точки зору міжнародного права РФ не мала жодного права діяти у спосіб, який вона продемонструвала, починаючи з 20 лютого 2014 року. Дозвольте не погодитися з позицією, що РФ була визнана агресором лише 2016 року. Якщо вивчити резолюцію ООН у березні 2014 року, то там було рішуче засуджено анексію Криму. 

— Це лакмусове питання для кожного українського громадянина і політика світу, на яке він має відповісти: Крим український чи «Кримнаш», як стверджують росіяни ( і то не всі)? В Україні конфлікт, громадянська війна чи факт агресії РФ? Тисячі жертв як серед солдат, так і серед цивільного населення є результат агресії чи громадянської війни? Якщо ваша відповідь «Крим російський, в Україні громадянська війна», то це гібридна війна, частина інформації, яку Росія намагалася розповсюдити світом і зазнала поразки. Вже всім відомо про це, починаючи від обвинувачень у фінансуванні тероризму і завершуючи порушенням морського права, порушенням конвенції з расової дискримінації.

Новини по темі:  Остання зустріч 2017-го: ЗМІ повідомили, що Волкер і Сурков обговорять питання місії ООН на Донбасі

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

— Я вважаю, що це питання не лише політичне і безпекове, а й суто юридичне. В тому числі процес, який відбуваєтсья сьогодні, має виняткове значення не лише для України. Це було однією з визначальних обситавн, через які я прийняв рішення взяти в ньому участь.

— Мені невідомо про рішення ВРУ про припинення повноважень президента. Я про нього не знаю і не поінформований. Я як нардеп України сам брав участь у голосуванні відповідної постанови ВРУ. Там було зазначено: у зв'язку з самоусуненням президента Януковича покласти обов'язки президента на голову ВР України Олександра Турчинова. Якщо ви запитуєте про припинення повноважень президента Януковича — мені про це невідомо.

ВідеоПерший цього року "гумконвой" з Росії чекають бойовики на Донбасі

Підконтрольні бандитам ЗМІ повідомляють, що майже 300 тонн вантажу російські куратори завезуть на окуповані бойовиками території уже завтра. Це, кажуть, будуть харчі, медикаменти й таємничі так звані "цільові вантажі". Ці конвої — незаконні.

Критика РФ і вдячність кримчанам. Основні тези допиту Порошенка у справі держзради Януковича

— Підставою для покладання обов'язків президента на голову ВР була відсутність президента і втрата керівництва країни в умовах агресії РФ в Криму, що почалася. На моє переконання, існувало достатньо підстав, щоб натиснути кнопку «за». 

— Постановою не припинялися повноваження Януковича. Моєю мотивацією голосування за постанову було те, що він зник, з ним немає звязку, ніхто не знає, де він — чи в Сімферополі, чи в Анапі, чи в Ростові, а в цей час проти нашої країни здійснюється агресія. З боку народних депутатів і Верховної Ради це була б бездіяльність і безвідповідальність, якщо б ми вчасно не реагували на виклики, які постали перед нами на той момент. Не створюйте враження, що хтось уникає ваших запитань (звертається до адвокатів захисту, — ред.). Вони просто не за адресою.

— Я не є підписантом цієї угоди (між Януковичем та представниками опозиції про урегулювання політичної кризи під гарантії представників кілької європейських країн від 21 лютого 2014 року, — ред.). Я не був присутній під час її підписання. Її зміст став мені відомий після оприлюднення угоди.

— Я не можу не відреагувати на ваш виступ, коли ви стверджуєте, що причиною захоплення Криму, незаконної анексії стала думка кримчан (після втечі Януковича з країни, — ред.). Повертайтеся знову до тих чітких визначень щодо подій, які визнані світом і зперечуються лише Російською Федерацією. Я впевнений, що на сьогодні ні в кого немає сумнівів у незаконності агресії, в анексії Криму, в агресії на Сході. Причина є лише в спробі як елементі гібридної війни з боку Росії забезпечити кампанію, яка відбілює агресію РФ.