Домой / Політика / Два скандали, які боляче вдарили по Україні. Жорстка реакція Заходу та оцінки експертів

Два скандали, які боляче вдарили по Україні. Жорстка реакція Заходу та оцінки експертів

Два скандали, які боляче вдарили по Україні. Жорстка реакція Заходу та оцінки експертів

Владі доведеться ефективно вирішувати проблеми.

Україна цього тижня напружила цивілізований світ новим політичним детективом, який місцями нагадував шоу.

Два політичних полум’я горіли вже давно, незалежно одне від одного. Цього тижня їх вирішили загасити одночасно, однак,  здається, замість води закачали бензин, а вогнища стали пожежами. Назва першої – грузинський політик Міхеіл Саакашвілі. Кілька відкритих справ проти нього не завадили йому демонстративно піти проти українського президента, чинних законів і силових відомств. Всі розуміли, що влада довго такої ситуації дозволяти не може, але спосіб нейтралізації екс-президента Грузії, лідера «Руху нових сил» і людини без громадянства вдарила по репутації влади більше, ніж міг це зробити сам Саакашвілі.

За кілька кварталів від місця, де Саакашвілі крутили руки, генеральний прокурор Луценко з парламентської трибуни висував йому страшні звинувачення. Антипрезидентську кампанію, за даними Луценка, Саакашвілі влаштовував на гроші поплічника Януковича, олігарха Сергія Курченка. У Верховній Раді генпрокурор оприлюднив відео передачі грошей довіреним особам і записи телефонних переговорів.

За версією слідства, мета Саакашвілі – прийти до влади в Україні, мета Курченка – отримати назад бізнес-активи. Обшуки і затримання виявили закордонний паспорт Саакашвілі, що, за його словами, був в Адміністрації Порошенко, а також стоси викривальних документів. «Разом із ним була затримана сумка з документами, на яких чітко видно куди витрачалися гроші Курченка – на автобуси, телебачення, харчування, підкуп різних осіб, в тому числі журналістів», — повідомив Луценко.

Поки генпрокурор про це розповідав, Саакашвілі вже був відбитий у правоохоронців і заховався у наметовому таборі під Верховною Радою. Саме там було єдине місце, де він міг уникнути арешту.

Спроби Саакашвілі після звинувачень в отриманні брудних грошей, закликати Україну до повстання виявилися майже без відгуку. Політик не став тим, хто зможе уособити і загальне невдоволення центральною владою .

Новини по темі:  Рада ЄС вирішила подовжити персональні санкції проти РФ

«Разом із тим, що він вбиває рейтинг всіх протестувальників, створює активність, яка нікому не допомагає, він б’є і по рейтингу влади, бо вона виглядає жалюгідно на фоні того, що ви не можете вдіяти нічого», — вважає економічний експерт Сергій Фурса.

Нічні штурми наметового містечка та інші пригоди невловимого Саакашвілі отримали велетенську кількість переглядів в інтернеті і на телеекранах. Вночі його без галасу взяли і помістили в ізолятор СБУ. Формулювання звучить неприємно: «за сприяння учасникам злочинних організацій». До кінця понеділка, 11 грудня, суд обере йому запобіжний захід.

Два скандали, які боляче вдарили по Україні. Жорстка реакція Заходу та оцінки експертів

«Клопотати про цілодобовий домашній арешт із браслетом електронного стеження. Саме такі наміри слідства на цей момент», — зазначав генпрокурор Луценко.

«Тепер уже зрозуміло, що його не депортують. 100%. Поки не розслідують справи. І це може тривати місяцями», — додав політолог Олексій Голобуцький.

Реакція закордонних партнерів України була стриманою і зводилася до закликів і силовикам, і Саакашвілі дотримуватися законності. Хоч західні союзники не стали ні на чий бік — репутаційних втрат від цього скандалу Україні  не уникнути.

Усе це відбулось на фоні іншого скандалу, на який Захід зреагував набагато гостріше. Йдеться про тотальну недовіру правоохоронній системі України. 

Генеральний прокурор Луценко, близький до президента, продовжив звинувачувати антикорупційні органи в незаконності дій, а глава президентської фракції в парламенті разом із однодумцями по коаліції раптово подав проект закону, який дозволяв би вмить усунути антикорупціонерів з посад. Не було сумніву, що народні депутати, серед яких чимало фактичних і потенційних «клієнтів» НАБУ, швидко проголосують «за».

Міжнародні партнери не зтерпіли і президентська команда отримала блискавичний відлуп.

«Українська влада має активізувати свої зусилля із забезпечення незалежності, оперативного потенціала та повної ефективності антикорупційних інститутів. Робота цих структур має не підриватися, а зміцнюватися», — йшлось у заяві ЄС.

Новини по темі:  У НАБУ підтвердили обшуки у скандальної чиновниці ДМС

«Нещодавні події, включаючи зрив розслідування корупції на високому рівні, арешт співробітників НАБУ та захоплення конфіденційних документів НАБУ, викликають стурбованість щодо прихильності України боротьбі з корупцією. Ці дії, як видно, є частиною зусиль з підриву незалежних антикорупційних інститутів, яким надали допомогу Сполучені Штати та інші країни. Вони підривають довіру громадськості та ставлять під загрозу міжнародну підтримку України», — зазначили у США.

Найясніше  висловився американський держсекретар Тіллерсон: «Україні немає сенсу воювати за своє тіло на Донбасі, якщо вона загубить свою душу через корупцію».

Співзвучними були заяви і кредиторів України – Всесвітнього банку та Міжнародного валютного фонду. Київ не очікував настільки одностайної критики і скандальний законопроект одразу заховали в довгу шухляду.

«Дуже прикро, що вони не очікували такої реакції, тому що ця реакція природня. Оскільки вони зазіхнули на фундаментальну річ – на незалежність НАБУ. Уся антикорупційна реформа є стрижнем програми МВФ. Тобто вся підтримка кредиторів побудована на антикорупційній боротьбі», — переконаний Фурса.

Директор НАБУ Артем Ситник в цей час перебував у Вашингтоні на міжнародному антикорупційному форумі і мав можливість напряму поскаржитися іноземним колегам. Києву важливо було за усіх згаданих обставин не розсваритися з партнерами і водночас зберегти обличчя. На зустрічі з президентом Литви Петро Порошенко говорив з нею в унісон.

«Діяльність усіх антикорупційних органів є виключно важливою для боротьби із корупцією в Україні. І я не допущу дискредитації роботи цих антикорупційних органів, так само, як і всіх правоохоронних органів. Я вдячний пані президенту що вона наголосила, що неприпустимо, коли керівники будь-яких правоохоронних органів, в тому числі антикорупційних, починають грати в політику», — сказав президент.

Новини по темі:  Спецпредставник США Волкер завтра відвідає Київ

Зрозуміти, про кого конкретно говорить український президент, важко. Звинувачення НАБУ в політизації своєї роботи лунають від урядовців найчастіше, однак ніхто з них не пояснює, що ховається за цим поняттям. Власне, Антикорупційне бюро й продовжило роботу. Зокрема, були проведені обшуки в Міністерстві юстиції, де почали знищувати документи багатомільйонної кримінальної справи.

На кінець тижня запанувала тягуча пауза — реакція застарілої чиновницької системи на чужу для неї імунну антикорупційну складову призупинилась.

Одне відторгнення таки сталося. Поки єдиною жертвою став Єгор Соболєв, палкий голова парламентського антикорупційного комітету. Його звільнення може в майбутньому дати противникам НАБУ додаткові козирі.  

«Я думаю, що компроміс буде знайдений. Все ж таки хочеться вірити, що мета у всіх цих органів одна – це боротьба з корупцією. Просто кожен бачить по-різному і все одно все упирається і в НАБУ, і в ГПУ, і в інших правоохоронних органів – все упирається в судову систему», — сказав Голобуцький.

Президент пообіцяв у найкоротший термін подати законопроект про антикорупційний суд. Попереду новорічні та різдвяні свята, та було б наївно думати, що станеться диво і хтось вирішить всі проблеми.

Сергій Швець

ВідеоОперація "Невловимий": хронологія подій навколо затримання Саакашвілі