Главная / Політика / Війна проти НАБУ. Що слід знати про конфлікт між антикорупціонерами і які інтереси за ним стоять

Війна проти НАБУ. Що слід знати про конфлікт між антикорупціонерами і які інтереси за ним стоять

Війна проти НАБУ. Що слід знати про конфлікт між антикорупціонерами і які інтереси за ним стоять

Європейці попередили владу про те, що їхнє терпіння закінчується.

Цього тижня сталася масована атака на Національне антикорупційне бюро України, претензії до якого висунули одночасно Генпрокуратура, народні депутати і навіть соратники з Нацагентства запобігання корупції.

Як повідомляється у сюжеті ТСН.Тиждень, недруги України заговорили про «війну всіх — проти всіх», а такі сварки можуть взагалі загальмувати євроінтеграцію країни. Так, представник Європейського Союзу в Україні Хьюг Мінгареллі вже напряму звернувся до влади: дозволити антикорупційним органам виконувати свою роботу, тому що Україна з усіма її «ресурсами, талантами, розміром, населенням» могла б бути успішніше, ніж сусідні країни, якби була політична воля.

«Розплутати клубок корупційних змій буде вкрай важко, вони будуть звиватися та жалити вас отрутою, часом, смертельною» — приблизно так попереджали Україну закордонні партнери підчас створення антикорупційних органів.

Національне антикорупційне бюро України, скорочено НАБУ. Його завдання – розслідувати корупційні злочини найвищих державних службовців, що вже сталися. Це – детективи. Наступною з’явилася Спеціалізована антикорупційна прокуратура, скорочено САП, яка мусить, з одного боку, представляти в суді корупційні обвинувачення, виявлені детективами, а, з іншого – контролювати законність дій бюро. Це – прокурори. Трохи згодом з’явилося Національне агентство запобігання корупції, скорочено НАЗК, яке повинно вивчати декларації топ-чиновників та інформувати бюро про виявлені підозри.

Результати роботи НАБУ і САП вилилися у майже півтисячі справ і 149 звинувачених. Причому прізвища і посади, які фігурували у кримінальних розслідуваннях, буквально вражали — чиновники вищої ланки, депутати, міністри. Але до логічного кінця, а саме засудження розкрадачів держави, справа так і не дійшла. Пояснення — відсутність антикорупційного суду, але коли він з'явиться невідомо нікому. До того ж між собою пересварилися Ситник і Холодницький.

Новини по темі:  Держдеп США відреагував на зрив спецоперацій НАБУ

Значно гірша ситуація з НАЗК. Про успіхи агентства, окрім проблем з складанням електронних декларацій українці майже нічого знають. Можливо, чули про скандал із головою Агентства Наталією Корчак, котра виписувала собі та підлеглим 200-тисячні премії. За іронією долі, саме НАЗК першим атакувало антикорупційних слідчих. Вона звинуватила главу НАБУ Артема Ситника в нецільовому використанні юристів і порушенні термінів подачі документів. При цьому Бюро порушило справу щодо незадекларованих автомобілів керівництва НАЗК. Ба більше, днями керівниця провідного департаменту Агентства Ганна Соломатіна пішла проти своєї начальниці Корчак і буквально звинуватила власне відомство у фальсифікації даних.

«Насправді е-декларування використовується для покривання чиновників лояльних до влади, розправи над неугодними, та з метою особистого збагачення голови НАЗК та членів НАЗК», — заявила Соломатіна.

«Розумієте, що можна багато в чому когось звинувачувати. Тому, будь ласка, я готова в суді відстоювати свою честь, гідність та ділову репутацію», — відреагувала Наталя Корчак.

НАБУ почало розслідування злочинів і це – перша лінія зіткнення. У справу хотів втрутитися антикорупційний комітет парламенту, однак його роботу заблокували, а голову вирішили звільнити. Це – лінія зіткнення друга.

За словами Ганни Соломатіної, куратором роботи агентства є співробітник Адміністрації Президента. Це – третя лінія протистояння. «Олексій Горащенков керує безпосередньо членами НАЗК. Його переписка зі мною у WhatsApp вже знаходиться в НАБУ», — сказала вона.

Тим часом найвідчутнішого удару НАБУ отримало з власної необережності. Депутат Поляков, який знаходиться під слідством через бурштиновий скандал, оприлюднив запис розмови Артема Ситника з журналістами.

Цей запис назвали розголошенням слідчих таємниць. Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу персонально проти керівника НАБУ. Інкриміновані статті передбачають не тільки штраф, але й звільнення з посади та піврічне засудження. Це – четвертий напрямок взаємопоборювання силових відомств.

Новини по темі:  "Це питання психологічного здоров'я". Гройсман відреагував на арешт Савченко

Бюро натомість почало розслідування за фактом можливого незаконного збагачення генпрокурора Луценка. Щоправда, він твердить, що це вимушений крок після ухвали суд за позовом одіозного прокурора Ріната Кузьміна.

«Відомості були внесені на підставі рішення суду. Тобто, відповідно до закону, ми мали їх внести, оскільки є рішення судової інстанції, яка нас до цього зобов’язує і тому розпочали досудове розслідування», — сказали в НАБУ.

Замість знищення корупції поки відбувається тотальна дискредитація антикорупційних інституцій держави. Це водночас і закономірні проблеми росту, і супротив корупційної системи, тому що нові розслідування багато кому наступили на мозоль.

«Ті справи, які ми розслідуємо, влада так просто не залишить і не пробачить. Ми чекали на таку реакцію, чекали, що буде максимальна медійна атака із застосуванням всіх підконтрольних ресурсів, таких як НАЗК тощо. Виключати подальше застосування адміністративного ресурсу: підозри, арешти мене особисто, я виключати не буду», — заявив Ситник.

Війни на корупційних фронтах саме в активній фазі, тому новин звідти, справді, можна очікувати щодня. Поки що головною доброю новиною є те, що антикорупційні органи очевидно діють, якщо довкола їхніх розслідувань здійнявся такий галас і спротив. Тут майже, як в медицині — висока температура хворого державного організму вказує, що він бореться із хворобою. Важко сказати, якими були б результати спеціального бюро та прокуратури, якби їх не підтримували західні партнери України, а вони користуються перевіреними, сертифікованими антикорупційними ліками. Схоже, подальша атака на антикорупціонерів із боку старої системи змусить їх застосувати найважчі препарати з дійсного арсеналу. Як заявив єврокомісар з питань сусідства та розширення Йоганнес Ган, у міжнародної спільноти вже вичерпується терпіння.

Новини по темі:  В Україну їдуть лідери "Великої сімки"

Сергій Швець