Домой / Політика / Порошенкові пропонують оголосити 2018-й Роком державної мови

Порошенкові пропонують оголосити 2018-й Роком державної мови

 
Порошенкові пропонують оголосити 2018-й Роком державної мови

178 народних депутатів звернулися до президента Петра Порошенка з пропозицією оголосити 2018 рік “Роком державної мови”.

Серед підписантів – нардеп, директор Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук. Говоримо із ним про це.

Чому рік державної мови потрібен?

Досі бачимо суперечки у залі Верховної Ради, коли окремі депутати перед виступом з трибуни говорять – у них на окрузі російськомовні. А як ти закони пишеш? Важко уявити, щоб конгресмен США не володів англійською. Маємо розуміти – законодавча гілка влади є представництвом держави Україна.

Я у побуті спілкуюся російською, але не дозволю собі нею виступати з трибуни. Бо представляю не громадянина Тимчука, а народного депутата, мені делегували повноваження. Із цього якраз і починається ставлення до української мови. З поваги до неї депутатів і чиновників.

Водночас, повагу потрібно виховувати на всіх щаблях. Не тільки серед посадовців. Давати розуміти суспільству, чому українська – важлива. Це якраз те, що повинно об’єднувати країну.

Як Рік державної мови мав би виглядати на практиці? Які це мали б бути заходи?

Метод кнута, як єдиний, не правильний. Громадяни самі повинні прагнути, розуміти – українська найбільш зручна мова для спілкування. Примусові заходи слід проводити на державному рівні. Якщо хтось не знає українську, в рамках Року проводити навчальні заходи, залучати для чиновників фахівців із спеціальної термінології.

Що могло б робитися постійно?

Ще до російської агресії приїжджаю на книжковий ринок Петрівку. Дивлюся – 80% літератури російською мовою. Тут і запровадження квот не спрацює на 100%. Потрібні заходи, які б стимулювали переходити на українську. Вводити пільги для видавців художньої, навчальної літератури. Бізнесмену все одно, він може і китайською продавати книжки, якщо це йому буде вигідно. Потрібно знаходити важелі, зрозумілі для тих хто виробляє і розповсюджує продукцію. Тоді всі прагнутимуть до виробництва контенту українською.

Новини по темі:  Луценко відреагував на рішення суду щодо "справи екс-податківців" іронічним дописом у соцмережі