Главная / Політика / «Лікарям доведеться рахувати гроші» — Євген Дикий розповів про революцію в медицині

«Лікарям доведеться рахувати гроші» — Євген Дикий розповів про революцію в медицині

"Лікарям доведеться рахувати гроші" - Євген Дикий розповів про революцію в медицині

Поява поняття оплачуваної медичної послуги — це революція.

Про це розповів Gazeta.ua блогер Євген Дикий.

— У медичній реформі бачу виключно плюси. І не тому, що вона ідеальна, а тому, що гірше, ніж зараз, нікуди. Механізм, за якого медицина не миттєво, але принципово стане кращою, заклали.

Від базового законопроекту залишилося 70-80 відсотків, а 20-30 жорстко обрізали. Але все одно це перемога, бо саме поняття появи оплачуваної медичної послуги — це революція. Тобто припиняється зарплата та утримання установ, а з’являється поняття оплати послуги, наданої конкретному пацієнту.

Чим це вигідно?

По-перше, це суттєво перерозподілить навіть наявні зараз бюджетні кошти на користь лікаря й медсестри — те, що зараз розчиняється в надбудові бюрократичної ієрархії між джерелом, бюджетом держави, та кінцевим отримувачем цих куцих лікарських зарплат. По-друге, з’явиться конкуренція між лікарнями, лікарями за пацієнтів. Це підвищить якість.

Також вводяться два списки: червоний і зелений. Послуги, які держава повністю оплачує, й ті, за які пацієнт має заплатити сам. А от у базовому варіанті реформи був ще проміжний варіант — жовтий список. На жаль, одна з поправок його прибрала. Півоплата — це значно краще, ніж повна оплата з власної кишені. А реально вийде так, що зелений список оплачує держава, а червоний — не можеш сплатити, то помирай.

Зелений список медичних послуг оплачує держава, а червоний — не можеш сплатити, то помирай

Але навіть так, це значно краще, ніж те, що було з 2 причин. По-перше, це легальна оплата, не конверти. Відповідно — можливість судитися в разі неякісного надання цієї послуги. Це робить пацієнта захищенішим. Друге — які саме послуги потраплять в певний пакет визначатимуть щороку у Кабміні. Тобто за наявності коштів у бюджеті, ніхто не забороняє зелений список збільшувати, а червоний — зменшувати. Будь-яка ж спроба зменшити гарантований перелік послуг викликатиме політичний опір. Те, що один раз людям дали, забрати не так просто.

Новини по темі:  Можемо завалити державу - військовий експерт про Калинівку

Який мінус цієї системи?

Найнеприємніше те, що залишилася проміжна ланка між джерелом коштів і оплатою лікарів. У базовій версії законопроекту держава мала створити централізовану агенцію, яка б оплачувала надані послуги. Фактично держава брала на себе роль потужної медичної страхової компанії. А тепер ці гроші все ж таки проходитимуть через місцеві бюджети. Фінальний їх розподіл має бути за принципом наданих послуг, але це робитимуть через проходження органів місцевої влади, а це додаткові ланки, на яких щось буде прилипати. По-друге — зменшення ефективності й послаблення контролю.

Які є плюси та мінуси для лікарів?

Їм треба буде перелаштуватися, навчитися діяти в нових умовах. Також лікарям доведеться думати не тільки про те, як лікувати пацієнта, але й уміти рахувати гроші. Тепер вони самі мають рахувати витрати на свою професійну діяльність, починаючи від оплати медсестри, яку найматиме лікар, закінчуючи орендою приміщення. Арифметика буде складніша, ніж зарплата + конверт.

Лікарі відчують виграш у грошах вже в першому півріччі 2018 року

Але виграш у грошах буде відчутний ще з першого півріччя 2018 року. Ми з головним лікарем маленької лікарні в Черкаській області рахували, скільки вона та її лікарі отримуватимуть після реформи. У 4 рази більше. Але лікар здобуває або втрачає в залежності від свого професіоналізму, бо з’являється конкуренція.