Домой / Політика / Козел для президента Чехії та скандал із Кримом. Як Прага перетворилася на центр російських шпигунів у Європі

Козел для президента Чехії та скандал із Кримом. Як Прага перетворилася на центр російських шпигунів у Європі

Козел для президента Чехії та скандал із Кримом. Як Прага перетворилася на центр російських шпигунів у Європі

Земан запропонував, аби Росія заплатила Україні за анексований Крим.

Чорний козел – у чеському посольстві. Такий подарунок організували активісти у відповідь на скандальні ідеї президента Земана. Той заявив у ПАРЄ, що анексію Криму Україні варто прийняти як доконаний факт. І взяти відкупне.

Утім із козлом трапилася халепа. Зопалу спочатку його привели під посольство словацьке. Коли ж тваринка потрапила за адресою, чеські дипломати її прийняли радо. Бо російського сленгу про козла не знають. А в самій Чехії цю тварину поважають і люблять. Чого не скажеш про їхнє ставлення до президента. Бо уряд Чехії заяви свого президента засудив.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Про Україну він говорить уперше за багато місяців. Президент Чехії Мілош Земан, виступаючи у ПАРЄ, робить заяву, яка буквально підірвала офіційну позицію його країни, та власне і Євросоюзу. Санкції з Росії пропонує зняти, а а Крим – продати.

“Крим – це анексія, без сумніву. Це завершена справа. На мою думку, могла б бути можлива певна компенсація за Крим у фінансовій формі або в натуральній формі – нафтою або газом”, – заявив Земан.

“Україна ніколи не торгуватимеме своєю територією, – миттєво озвався міністр закордонних справ України Павло Клімкін і запідозрив, що за Земаном стоять інші сили. – В театрі є режисери і є актори. Ті, хто запросили його до виступу, знали, що він скаже”.

ВідеоЖурналісти знайшли в оточенні президента Чехії пов'язану з Москвою людину

Мілоша Земана давно вже називають проросійським лобістом. Червоні труси над його резиденцією чеські молоді активісти вивішували ще минулої осені. Він єдиний серед європейських президентів підтримав Кремль після анексії Криму, а напад на Україну назвав “громадянською війною”. У спільному документальному розслідуванні “Радіо Свобода” та “1+1” під назвою “Чеські друзі Кремля” журналістка Ольга Мальчевська знайшла в оточенні Земана пов'язану з Москвою людину. Випускник академії Генштабу СРСР, той самий полковник Збитек, який залишався поряд із Земаном у важкі для нього часи після поразки на виборах.

Новини по темі:  У МЗС Росії піддали критиці США і Канаду через постачання зброї Україні

Ім'я полковника Збитека спливає і в іншому розслідуванні. Чеське видання “Глядаце пес” дізналося про дивне використання російськими дипломатами своїх будівель. Журналістка Елішка Граділкова розповідає ТСН, що виявила будинки-привиди посеред Праги, серед трьох десятків об'єктів, якими володіє Москва, деяких навіть немає у кадастрі нерухомості. Значна частина російських будівель розташована в празькому районі Бубенеч. За даними чеських журналістів, у будинках, що належать дипмісії, оселилися приватні фірми. Російські дипломати використовують нерухомість у комерційних цілях.

“Наприклад, є будівля, в якій розташована компанія, чий власник перебуває в Панамі. Або власники пов'язані з колишнім радянським офіцером Зденеком Збитеком, який має проросійську орієнтацію та приятелює із Земаном”, – говорить журналістка Елішка Граділкова.

Утім, російським дипломатам у Чехії закидають діяльність не лише комерційну, а й шпигунську. Будівлю посольства Росії в Празі чеські контррозвідники називають центром російської розвідки в усій Центральній Європі. Там працює аж 140 дипломатів – надзвичайно велика кількість для 10-мільйонної країни. Тоді, як чеських дипломатів у Москві – принаймні вдвічі менше. І це необхідно терміново міняти, твердить депутат чеського парламенту Іван Габал. Він певен, що російськими диппаспортами можуть прикривати шпигунів. Тож написав листа міністру закордонних справ із пропозицією обмежити кількість росіян.

“Я розвиваю свій тиск протягом 3-4 років, і коли я почав – це ще не було такою серйозною темою. Сьогодні ж це дуже важливо, тому я очікую, що рано чи пізно почнуться серйозні переговори. Очікую, що це станеться після виборів. І ми почнемо перемовини з Росією про зменшення російських дипломатів у Празі”, – говорить депутат Іван Габал.

Які ж цілі можуть переслідувати російські шпигуни, розповідає колишній співробітник чеської розвідки, а нині консультант з питань безпеки Андор Шандор. Він певен, що тут, зокрема, працюють над перешкодами на шляху України до НАТО та ЄС. І, вірогідно, намагаються зробити Чехію ненадійним партнером НАТО в очах інших учасників.

Новини по темі:  Клімкін з європейцями на сніданку у Брюсселі шукали нові шляхи тиску на Кремль

“Проблема з росіянами в тому, що вони заходять надто далеко. І їхня активність заснована на тому, що вони хочуть впливати на громадську думку, на процес ухвалення рішень. І це неприйнятно”, – каже Андор Шандор.

Ідеї Земана, що йдуть у розріз з офіційною позицією Європи і Північно-атлантичного блоку, працюють саме так на розхитування єдності. Утім, на щастя, заяву свого президента засудили як чеський парламент, так і уряд, а сотні активістів влаштували флешмоб на підтримку України “Чехія – не Земан”. Та за тиждень тут обиратимуть новий парламент і виборча кампанія – найвдаліший час для чеських друзів Кремля половити рибку в мутній воді.

Катерина Федорченко, Ігор Сірий, у співпраці з “Радіо Свобода”, спеціально для ТСН.Тиждень, 1+1.