Домой / Політика / Кум Путіна Медведчук виходить із темряви в Україні – Financial Times

Кум Путіна Медведчук виходить із темряви в Україні – Financial Times

Кум Путіна Медведчук виходить із темряви в Україні - Financial Times

Одіозний можновладець епохи Леоніда Кучми пропонує українцям відмовитися від НАТО і ЄС на користь зближення з Росією.

Віктор Медведчук має надзвичайно сильного хрещеного своєї доньки – Володимира Путіна, президента Росії. Українець також перебуває під санкціями США через “загрозу миру, безпеці, стабільності, незалежності та територіальної цілісності” своєї країни. Чому Медведчук бере участь в перемовинах щодо майбутнього Сходу України, який контролюють бойовики?

Про це пише видання Financial Times.

62-річний Медведчук тривалий час був в Україні загадковою персоною, яка викликала протиріччя. Голова Адміністрації українського президента Леоніда Кучми в 2000-х, Медведчук є достатньо наближеним до Путіна, щоб викликати негатив у багатьох в Києві. Він фотографувався поруч із російським президентом на турнірі бойових мистецтв і в Сочі на Формулі-1. 2012 року Путін відвідав родину Медведчука на їхній віллі в Криму, а телебачення показувало, як вони п’ють шампанське.

Багато хто підозрює його в тому, що він є агентом Путіна. Ще Медведчук став головним посередником між чинним проєвропейським урядом і Москвою – потенційний шлях завершення військового протистояння, яке розпочалось після втечі Віктора Януковича 2014 року і реакції Росії, яка анексувала Крим і розпалює війну на Сході України. Його роль підкреслюється комплексом відносин між сусідами, які стали ворогами, і заплутаними мотивами і лояльністю багатьох в українській політичній еліті.
Якщо миру дійсно настане кінець, важливу роль можуть зіграти офіси пана Медведчука у Києві, – під дверима яких, через ворожість, яку політик розпалив всередині власної країни, чатують охоронці, а у вікнах стоять металеві решітки.

Кум Путіна Медведчук виходить із темряви в Україні - Financial Times

У своєму 90-хвилинному інтерв’ю Financial Times , які трапляються вкрай нечасто, Медведчук називає “абсурдом” критику на його адресу, що нібито він таємно захищає російські інтереси. “Я можу і я маю стосунки з… Путіним, тому що мої стосунки, в моєму баченні, допомагають інтересам України”, – стверджував він в офісі державного російського телеканалу. “Я ніколи не приховував такої діяльності”.

Новини по темі:  Мнение: Крымских татар загнали в гетто

Медведчук додав, що він має спеціальний дозвіл на перельоти між Києвом і Москвою, хоча між державами скасовані польоти. Публічно Медведчук – посередник у звільненні заручників у Мінському мирному процесі щодо Східної України, останній документ якого був підписаний у лютому 2015 року. Непублічно люди, обізнані в ситуації, говорять, що він бере участь у постійних кулуарних перемовинах між двома регіонами, які контролюють сепаратисти на Донбасі, та рештою України.

Будучи адвокатом у Радянській Україні, Медведчук став депутатом після здобуття країною незалежності та познайомився із Путіним через свою парламентську діяльність. Як глава Адміністрації президента за Кучми від 2002 до 2005 року він також налагодив тісні стосунки зі своїм колегою в адміністрації Путіна Дмитром Медвєдєвим, який наразі є прем’єр-міністром Росії.

Чи є Медведчук близьким другом Путіна? “Краще запитати у президента”, – посміхається він. Але його друзі підтверджують, що Путін є хрещеним батьком молодшої дочки Медведчука, Дарини, а дружина Медведєва – її хрещена матір.

Після “Помаранчевої революції” 2005 року Медведчук пішов з політики, щоб зосередитися на бізнесі. Але 2013 року його команда з організації “Український вибір” лобіювала, щоб Янукович не підписував заплановану угоду про асоціацію з ЄС і штовхала натомість до більш тісних економічних зв’язків із Росією.

Такі дії допомогли Медведчуку опинитися в першому списку санкцій з боку США щодо російських і українських чиновників після того, як Москва анексувала Крим 2014 року. Утім протягом кількох тижнів Медведчук виступав як посередник для російських лідерів сепаратистів на Сході України і нової київської прозахідної влади, оскільки, за його словами, сепаратисти відмовлялися розмовляти з Києвом безпосередньо. Тодішній виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов не мав іншого вибору, як прийняти його роль, яка згодом була схвалена канцлером Німеччини Ангелою Меркель і Путіним.

Новини по темі:  МВФ констатировал провал в борьбе с коррупцией

Кум Путіна Медведчук виходить із темряви в Україні - Financial Times

Медведчук визнає, що Мінські домовленості висять на волосині, звинувачуючи як Москву, так і Київ у невиконанні зобов’язань. Він вважає, що вийти з глухого кута можна за умови, якщо парламент України ухвалить закони, що забезпечать обмежену автономію регіонів, утримуваних сепаратистами, а також там потрібно провести вибори, якщо Росія виконає свої Мінські зобов’язання.

Вони включають в себе виведення російських військ із Донбасу – чию присутність Медведчук називає “суперечливою” – і відновлення контролю над кордоном українськими силовиками. Вирішення конфлікту, як вважає Медведчук, може бути ще легшим, якщо розмови включатимуть велику дискусію між Москвою і Києвом – в тому числі, за наполяганням Кремля, що Україна повинна відмовитися від НАТО. “Україні не потрібне НАТО”, – декларує він. “У сьогоднішній ситуації, це призведе до розпаду України… Україна повинна керуватися інтересами свого розвитку і не входити до НАТО і ЄС. Ми ні тим, ні тим не потрібні”. Він наполягає, що Україна має бути “суверенною, незалежною” країною, але її майбутнє полягає у відновленні відносин з Росією. 

“Я переконаний, ми будемо дружніми країнами, чудовими сусідами. Ми були братською державою і будемо в майбутньому”, – сказав Медведчук. Чи поділяє він твердження Путіна про те, що українці і росіяни є одним народом? Медведчук вважає це “дискусійним”. “Я вважаю, що ми два народи, але дружні і братні люди”.