Главная / Бізнес / В Україні житлово-комунальна криза — експерт

В Україні житлово-комунальна криза — експерт

В Україні житлово-комунальна криза - експерт

Системна криза житлово-комунального господарства викликана неадекватністю побудови системи тарифоутворення, нормативної і законодавчої бази та застарілих підходів до вирішення проблем

Україна знаходиться в стані житлово-комунальної кризи, яка спричинена високою ціновою політикою та формуванням тарифів на рівні держави. Таку думку висловив на прес-конференції у прес-центрі «Главкома»  Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста».

Він розповів, що системна криза викликана неадекватністю побудови системи тарифоутворення, нормативної і законодавчої бази та застарілих підходів до вирішення проблем.

Сергієнко зазначив, що в основі кризи лежать два чинника. Перший – місцева влада не може регулювати тарифи. «Тарифоутворення відбувається на рівні держави замість того, щоб воно проходило на місцях. Тоді місцева громада тиснула б на місцеву владу і вона вживала б заходів до підприємств теплокомуненерго. Ці підприємства та громада залежать один від одного. Якщо підприємство підніме неадекватно тарифи, то отримає неплатежі. Якщо у громади не буде цього підприємства, з будь-якими тарифами, то громада просто не зможе вижити», — сказав експерт.

Другий фактор, за його словами, – неадекватна цінова політика. «Те, що півтора року тому уряд Гройсмана підняв ціну з 3600 грн, в опалювальний період, на 6879 – це була фатальна помилка. Адже вже 3600 було на межі можливості населення. Ця помилка призвела до того, що платежі населення житлово-комунальної послуги впали, а заборгованість зросла втричі: на початку 2016 року була 9 мільярдів, а на кінець – 29 мільярдів. Є статистика, що за сім місяців ця заборгованість залишилася на рівні 28 мільярдів», — сказав директор «Інституту міста».

Також Сергієнко зазначив, що велика заборгованість споживачів перед теплокомуненерго сильно впливає на фінансовий стан «Нафтогазу».

Новини по темі:  Турецький лоукостер готується вийти на український ринок

«Це означає, що підприємства теплокомуненерго не отримали ці 28 мільярдів. Крім того, заборгованість по субсидіях державного бюджету. Коли людина отримує субсидії, то хтось має компенсувати втрати підприємства. Це має робити державний бюджет. Заборгованість державного бюджету за цей рік 2 мільярди, а за попередній – 24 мільярди. Тобто комунальники не отримали 52 мільярди», — сказав експерт.

«Нафтогаз» повідомив, що перед ним мають заборгованість по газу підприємств теплокомуненерго, ТЕС та промисловості — 29 мільярдів гривень. З них левова частка 80% — теплокомуненегро, 10-11% — виробники теплоенергії та 10% — це прямі побутові споживачі. Тобто все це б’є і по «Нафтогазу». Ми отримали замкнене коло: неадекватні ціна на газ, борги населення та бюджету і все це знову недотримав «Нафтогаз», — зазначив Сергієнко.

«Київенерго» — один з найбільших боржників в Україні за використання газу, борг якого становить 3,6 мільярда гривень. Це призвело до позбавлення більшості киян гарячої води.

«Борг складає близько 3,6 мільярда. Влітку цього року просто брутально перекрили постачання газу для «Київенерго», ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6. В результаті якийсь розумник з «Київенерго» поділив місто на «митих і не митих або чорних і білих» громадян. Пан Кличко так і пояснив: «Ми ж не можемо ТЕЦ-5 відключити тому, що воно обслуговує Печерськ, центр». Тут же живуть «білі» люди. А ось Троєщину можемо відключити. Весь Київ сидів без гарячої практично все літо. Тут говорити про якусь готовність до опалювального сезону просто недоречно. Це все свідчення системної кризи, про яку я говорив з самого початку», — зазначив Сергієнко.

Він зауважив, що за статистикою у літній період населення завжди розраховується з боргами минулих періодів. Однак цього року погашення не відбулося. За слова Сергієнка, показники за цей період невтішні.

Новини по темі:  У Криму дорожчають продукти

«Хоча пан Зубко не впустив можливість скористатись флуктуацією статистики, він написав: «Рівень оплати населення за опалення та послуги гарячого водопостачання – 112%». Якщо подивитись, то дійсно за цей період рівень стрибнув, але в цілому рівень оплати за різні послуги набагато нижче. Всього рівень оплати за 7 місяців – 90%. За газопостачання- 79%, за централізоване опалення та гарячу воду – 112%, за водопостачання – 89%, за утримання будинків та вивезення сміття – 88%. Ми бачимо провал по всіх показниках. Цифри, якщо брати загалом, а не висмикувати вигідні, то вони невтішні», — констатував Сергієнко.

Дивіться запис прес-конференції: